Nadeszła wiosna. Czas zmian. Aby znowu dobrze poczuć się we własnym ciele i odzyskać energię warto zastosować jedną z proponowanych diet oczyszczających. Dieta ta, nie tylko oczyści nasz organizm, ale poprawi nasze samopoczucie i wygląd. I co najważniejsze - pozwoli pozbyć się nadmiaru kilku kilogramów.

DIETA DR EWY DĄBROWSKIEJ - jak zyskać lepsze samopoczucie?

Jeśli chcemy przywrócić dawną sylwetkę i odzyskać dobre samopoczucie należy w pierwszym etapie zastosować oczyszczającą głodówkę leczniczą lub proponowaną jej odmianę - dietę warzywno- owocową polecaną przez panią dr Dąbrowską. Po takiej kuracji dobrze wprowadzić na stałe zdrowe żywienie. Wspomagająco, w trakcie trwania kuracji i po jej zakończeniu należy zwiększyć wysiłek w postaci, np. gimnastyki, spacerów czy pracy fizycznej.

GŁODÓWKA LECZNICZA, czyli post może przybierać różne formy:

- może być ścisła - polega na całkowitej eliminacji pokarmów, a piciu jedynie wody, najlepiej niegazowanej
- picie soków, np. najlepiej jarzynowych
- spożywanie suchego chleba i picie wody niegazowanej
- wyłącznie spożywanie jarzyn i owoców.

Jedzenie warzyw i owoców nie powinno być dla człowieka jednorazowym epizodem. Zaleca się od czasu do czasu krótkotrwałe epizody takich kuracji, np. post o chlebie i wodzie kilka razy w tygodniu lub 1 tydzień w ciągu miesiąca - spożywanie jarzyn i owoców.

Poszczenie w ten sposób pozwala wyeliminować nagromadzone złogi w organizmie, oczyścić z toksyn i zregenerować organizm. Brak jakichkolwiek postów pozbawia możliwości samooczyszczania organizmu. Czas kuracji dietą warzywno-owocową zależy od stanu zdrowia i silnej woli stosującego. Najlepsze wyniki uzyskuje się stosując dietę przez okres 6 tygodni. Ilość spożywanych pokarmów jest dowolna. Po kilku dniach znika uczucie głodu co sprzyja ograniczeniu ilości spożywanych pokarmów. Najtrudniejszym etapem tej kuracji jest kilka pierwszych dni. Wtedy możemy odczuwać osłabienie, głód, ból głowy. Objawy te wynikają z uwalniania się do krwi rozpuszczalnych w tłuszczu toksyn. Jeśli nie przerwie się kuracji to po 2-3 dniach dolegliwości te ustępują.

ZALECANE JEST SPOŻYWANIE NASTĘPUJĄCYCH WARZYW:

marchew, burak, seler, rzodkiew, pietruszka, chrzan, kapusta biała, włoska, kalafior, cebula, czosnek, por, ogórki, zwłaszcza kiszone, kabaczek, dynia, sałata, seler naciowy, pomidor, papryka; owoce: jabłko, grapefruit, cytryna oraz zioła przyprawowe.

Warzywa zaleca się spożywać w postaci surówek, soków, warzyw duszonych i zup gotowanych na wodzie bez dodatku tłuszczu. Do surówek warto dodawać sok z cytryny, skrapiać jarzyny kwasem mlekowym lub mieszać z wodą od kiszonych ogórków. Wolno używać soli z mikroelementami, gdyż jarzyny prawie nie posiadają soli. W przypadku wzdęć należy dodać do pokarmów zmielony kminek z majerankiem.

NIE NALEŻY SPOŻYWAĆ:

zbóż, orzechów, ziemniaków, roślin strączkowych, chleba, mleka, oleju, mięsa, słodkich owoców. Nie należy również pić mocnej kawy, herbaty, alkoholu, ani palić papierosów.

Zupa jarzynowa:

marchew, seler, pietruszkę, por, cebule pokroić i ugotować dodając pod koniec łyżkę koperku i sól. Można zupę zmiksować, dodać majeranku, czosnku lub bazylii. Na bazie zupy jarzynowej można ugotować barszcz, zupę ogórkową, pomidorową, kalafiorową itp.

Leczo:

pokrojoną cebule ugotować w małej ilości wody, dodać surową paprykę, przecier pomidorowy i gotować do miękkości. Przyprawić solą, cukrem i pieprzem.

 

DIETA ORKISZOWO-OWOCOWO-WARZYWNA ŚW. HILDEGARDY Z BINGEN - jak odtruć organizm?

Dieta oparta na orkiszu jest także podstawowym warunkiem do odtrucia organizmu. Polecana jest dla osób, dla których dieta wyłącznie warzywno-owocowa wydaje sie być zbyt rygorystyczna.

Orkisz to stary, tzw. pierwotny gatunek pszenicy. W porównaniu do gatunków obecnych charakteryzuje się białkiem o innym, korzystniejszym dla człowieka składzie aminokwasów. Bogaty w błonnik, beta karoten, witaminy z grupy B oraz fosfor i cynk. Orkisz został wyeliminowany z nowoczesnego rolnictwa ponieważ zboże to nie toleruje sztucznego nawozu i chemicznych środków ochrony roślin.

Św. Hildegarda pisała:

„Orkisz jest najlepszym zbożem. Działa rozgrzewająco (pobudzając przepływ krwi), natłuszczająco (dla nerwów), jest wysokowartościowy (bogaty w białko) i delikatniejszy niż wszystkie inne ziarna zbóż (lekkostrawny). Kto je orkisz, ten kształtuje dobre ciało. Orkisz prowadzi do dobrej krwi, gwarantuje rozluźnienie umysłu i pogodę ducha.”

Św. Hildegarda z Bingen była poetką, kompozytorką i wizjonerką. Nie obca była jej medycyna naturalna i ziołolecznictwa. Zasłynęła jako jedyna kobieta z pisania rozpraw teologicznych.

Kuchnia oparta o wiedzę i praktykę św. Hildegardy to naturalny sposób na zdrowie wypełnione wybornym smakiem znakomitych potraw.

Post orkiszowo-owocowo-warzywny św. Hildegardy jest najlżejszym rodzajem postu i mogą go stosować wszyscy. Ograniczenie odnosi się w tym przypadku do zrezygnowania z mięsa i tłuszczów zwierzęcych. Spożywa się 3 posiłki, których podstawą jest orkisz z dodatkiem sezonowych warzyw i owoców. W ciągu dnia wypija się 2-3 litry napojów (kawa orkiszowa, ziołowe herbatki).Czas trwania tej kuracji wynosi od 4 do 6 tygodni. Podczas postu orkiszowo-owocowo-warzywnego podobnie jak i przy każdym innym, ważną rzeczą jest ruch na świeżym powietrzu.

Zupa z orkiszu:

1 marchewkę, 1 kawałek selera oraz bulwę kopru włoskiego pokroić w paski lub kostkę. Ugotować w 3/4 l wody. Dodać 5 łyżek gotowanych ziaren orkiszu. Przyprawić kardamonem, pierściennkiem (Bertramem), macierzanką, gałką muszkatołową oraz bylicą i wolno gotować przez 10-15 minut. Na koniec doprawić solą.

Sałata z ziarnem orkiszu:

1 pęczek cebulki wiosennej oraz 1 bulwę kopru włoskiego skroić w paski i poddusić na 2 łyżkach oleju słonecznikowego. Podlać octem winnym i przyprawić kardamonem, solą oraz szczyptą cukru. Ugotować 400g ziarna orkiszu, dodać do całości i doprawić olejem słonecznikowym oraz octem winnym.


DIETA ODKWASZAJĄCA

Równowaga kwasowo - zasadowa jest warunkiem prawidłowego przebiegu procesów życiowych. To podstawa wszystkich funkcji organizmu, wyznacznik zdrowia oraz gwarancja sił niezbędnych do walki z chorobą.

Jednym z podstawowych warunków prawidłowego przebiegu procesów życiowych jest stałość stężenia jonów wodorowych. U zdrowych osób stężenie jonów wodorowych (pH) utrzymuje się w granicach:

Płynu pozakomórkowego 7,35-7,45 (średnio 7,4)

Soku żołądkowego 1,5

Treści jelitowej 8,0

Moczu 5,0.

Jeśli cyfra oznaczająca pH jest mniejsza, to kwaśność jest większa. Organizm człowieka rozporządza wieloma sposobami utrzymania tego stężenia na właściwym poziomie. Wskutek przemian metabolicznych wyzwalane są składniki zdolne do zakwaszania lub alkalizowania organizmu. Do zakwaszających należą jony: chlorkowy, fosforanowe i siarczanowe oraz kwasy nie ulegające spalaniu, np. fitynowy, szczawiowy, benzoesowy, a także nadmiar dwutlenku węgla powstałego w wyniku przemian białek, tłuszczów, węglowodanów w organizmie. Do alkalizujących zalicza się jony: sodu, potasu, wapnia, magnezu, żelaza. Te ostatnie z wymienionych, które można także nazwać jonami odkwaszającymi, stanowią podstawę zdrowej diety. Muszą być obecne w całym organizmie, w każdej komórce, ponieważ są niezbędne w procesach neutralizacji kwasów. Zwykle jednak istnieje przewaga związków zakwaszających nad alkalizującymi.

Na regulacje równowagi kwasowo-zasadowej wpływa odpowiedni dobór produktów w żywieniu. Produkty bogate w sód, potas, wapń, magnez działają alkalizująca, natomiast zawierające znaczne ilości pierwiastków, takich jak: fosfor, chlor, siarka zakwaszająco.

Terapia odkwaszająca pomaga odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie. Dobre efekty w trakcie odkwaszania organizmu przynosi picie Soku z Młodego Jęczmienia lub spożywanie Proszku Zasadowego

W czasie postu organizm prawie wcale nie przyjmuje stałych pokarmów, jelita zostają całkowicie odciążone, a neutralne lub zasadowe płyny blokują kwasy i oczyszczają ciało.

PRODUKTY ALKALIZUJĄCE:

  • mleko
  • przetwory mleczne
  • ziemniaki
  • warzywa
  • owoce

PRODUKTY ZAKWASZAJĄCE:

  • jaja
  • mięsa i wędliny
  • ryby
  • sery
  • produkty zbożowe
  • tłuszcze
  • słodycze

Zupa zasadowa - pomidorowa z ryżem:

25 g surowych ziemniaków, 50 g marchwi, 25 g selera, 25 g czosnku, 0,4 l

wody, majeranek, kminek, tymianek, sól morska, 1 łyżka kwaśnej śmietany, 1 łyżeczka ziół (pietruszka, szczypiorek)

Warzywa korzeniowe umyć i pokroić na większe kawałki. Obrane ziemniaki pokroić w kostkę, dodać do reszty warzyw i zalać wodą. Gotować na słabym ogniu ok 20 min.

Na 10 minut przed końcem gotowania dodać majeranek, kminek, ewentualnie sól morską.

Rozdrobnić mikserem lub przetrzeć przez sito. Doprawić rozmieszaną śmietaną. Nie gotować! Posypać świeżo posiekanymi ziołami.

 

TRZYDNIOWA DIETA OCZYSZCZAJĄCA

Dieta ta odpowiednia jest np. po urlopie, po świątecznym przejedzeniu, kiedy jadamy nieregularnie i czujemy się przejedzeni, ociężali, zmęczeni i ospali. Najlepiej stosować ją w dniach wolnych od pracy i nauki, gdyż możemy odczuwać objawy uwalniania się toksyn do organizmu w postaci zmęczenia, osłabienia i rozdrażnienia. W czasie trwania diety oczyszczającej niewskazane jest palenie papierosów, piecie alkoholu, kawy i herbaty, a także używanie soli i cukru. Mimo, że nie jest to dieta odchudzająca tylko oczyszczająca można zgubić około 2 kg. Wyraźnie poprawia się samopoczucie. Taki trzydniowy post jest nie jest wskazany dla cukrzyków, osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, czy na dolegliwości nerek. W czasie diety można pić do woli wodę mineralną lub źródlaną.

DZIEŃ PIERWSZY:

godz. 9.00:
szklanka niezbyt gorącej herbaty ziołowej, najlepiej zaparzonej ze zmieszanych liści mięty, melisy i pokrzywy, osłodzona łyżeczką miodu.

godz. 11.00:
szklanka soku z owoców lub warzyw (marchew + jabłko lub seler + pomidory) lub każda inna kombinacja, byle nie z cytrusów.

godz.13.00:
szklanka gorącego wywaru z włoszczyzny.

godz. 16.00:
szklanka herbaty ziołowej.

godz. 19.00:
szklanka soku z owoców lub warzyw.

godz. 21.00:
szklanka gorącego wywaru z włoszczyzny. 

 

DZIEŃ DRUGI:

godz. 9.00:
szklanka herbaty ziołowej osłodzonej miodem i pół jabłka

godz. 11.00:
szklanka soku z owoców lub warzyw (marchew + jabłko lub seler + pomidory) lub inna kombinacja ( przeciwwskazana jedynie jest kombinacja z owoców cytrusowych)

godz.13.00:
szklanka gorącego wywaru z włoszczyzny

godz. 16.00:
szklanka herbaty ziołowej

godz. 19.00:
szklanka soku z owoców lub warzyw

godz. 21.00:
szklanka gorącego wywaru z włoszczyzny

 

DZIEŃ TRZECI:

godz. 9.00:
10 suszonych śliwek wymoczonych przez noc oraz szklanka przegotowanej wody, tej, w której moczyły się śliwki (o ile nie są siarkowane)

godz. 11.00:
szklanka soku z owoców i warzyw

godz.13.00:
surówka ze świeżych warzyw z odrobiną jogurtu naturalnego o niskiej zawartości tłuszczu

godz.16.00:
jabłko

godz. 19.00:
szklanka soku z warzyw lub owoców 

godz. 21.00:
szklanka gorącego wywaru z włoszczyzny

 

Każda z zaproponowanych diet jest inna i każdy może znaleźć coś dla siebie. Powodzenia! 

Jeśli jednak nie czujemy się jeszcze na siłach, aby podjąć wysiłek i zacząć dietę, możemy zacząć od wypijania minimum 1 szklanki dziennie ziołowej herbaty oczyszczającej np. Lynfase lub 1 szklanki soku z brzozy. Sok ten jest produktem naturalnym, niezawierającym konserwantów, barwników ani dodatku wody. Zawarte w nim witaminy i mikroelementy poprawiają zdolności filtracyjne nerek, oczyszczają krew, tkanki, usuwają szkodliwe produkty przemiany materia, a tym samym oczyszczają cały nasz organizm i poprawiają nasze samopoczucie na wiosnę.