Dla jednych czas odpoczynku i wymarzonego urlopu. Dla innych czas pracy na roli i żniw. Z owocem pracy rąk rolników stykamy się na co dzień. Czy to na śniadanie spożywając kanapki lub też ulubione płatki z mlekiem albo na obiad jedząc kasze. Ziarno zbóż, aby dojrzało potrzebuje żyznej gleby jak i sprzyjającej pogody. W ziarnie wyróżniamy trzy części: łuskę,czyli okrywę nasienną, bielmo i zarodek. Okrywa nasienna (łuska),zawiera duże ilości błonnika i składników mineralnych. 

Jest usuwana z zewnętrzną częścią bielma w czasie przemiału zbóż na mąkę białą i wchodzi w głąb otrąb. Zewnętrzna część bielma jest najbogatsza. Tutaj głównie gromadzi się białko, składniki mineralne i witaminy z grupy B. W części wewnętrznej głównie jest gromadzona skrobia, a w zarodku tłuszcz,lecytyna oraz witaminy E i K. Tłuszcz gromadzony w zarodku to głównie wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zarodki podczas przemiału ziarna na mąkę są przeważnie usuwane - unika się w ten sposób jełczenia podczas przechowywania. Kasze otrzymuje się wyłącznie obłuszczając ziarno, czasami dodatkowo je polerując. Mąka razowa ciemna i kasze są produktami bogatszymi w składniki odżywcze i dlatego właśnie kładzie się duży nacisk na stosowanie ich w codziennej diecie.

 

W sprzedaży oferujemy Państwu produkty z następujących zbóż:

Pszenica pochodzi z Bliskiego Wschodu i jest po jęczmieniu, drugim najstarszym zbożem. Należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae) pszenica powstała przez skrzyżowanie zboża i dzikich traw. Ziarna pszenicy nie są zrośnięte z plewami i przy młóceniu wypadają z nich.

Ziarno pszenicy jest dzisiaj uprawiane na całym świecie najczęściej ze wszystkich zbóż i rośnie najlepiej na bogatej w wilgoć, gliniastej, zawierającej wapno glebie w klimacie umiarkowanym. W regionach ciepłych i suchych, jak na przykład basen Morza Śródziemnego udaje się jeszcze bogatsza w białko pszenica twarda (Triticum durum), która jest używana przede wszystkim do produkcji kasz i makaronów. Polecamy następujące produkty z pszenicy:

Razowy kus kus firmy Bio Planet powstaje z połączenia wysokoglutenowej pełnoziarnistej mąki semolinowej (twardej pszenicy durum) z wodą, solą i olejem. Kus kus polecany jest jako doskonały dodatek do dań głównych np. duszonych warzyw, zapiekanek, a także do różnych oryginalnych sałatek.

Kasza manna (grysik) firmy Bio Planet jest otrzymywana w trakcie przemiału oczyszczonych ziaren pszenicy zwyczajnej. Zawiera gluten, co jest jej zaletą w przygotowywaniu puddingów i legumin, czy popularnej, gęstej kaszki manny z owocami. Doskonale sprawdza się również jako dodatek do zup, ciast, wypieków i zapiekanek.

Mąka pszenna otrzymywana jest przez rozdrobnienie oczyszczonych ziaren pszenicy zwyczajnej. Bogata w gluten ułatwia wyrastanie ciasta, dając mu elastyczność oraz delikatnie wilgotną konsystencję. Jest podstawowym składnikiem dań mącznych i wszelkiego rodzaju wypieków, bardzo dobrze miesza się z innymi mąkami. Mąka pszenna firmy Bio Planet o przemiale 550 najlepiej nadaje się do ciasta drożdżowego, naleśnikowego, kruchego, wyrobów mącznych, takich jak kopytka, knedle, kluski. Mąka pszenna typ 1850 GRAHAM firmy Bios to pełnoziarnista mąka o niższym typie niż klasyczna razowa, dlatego jest od niej delikatniejsza, choć bogata w błonnik i otręby. Stosuje się ją głównie do wypieku pieczywa. Mąka pszenna typ 2000 firmy Babalski jest mąką pełnoziarnistą, tzn. pochodzi z pełnego przemiału całego ziarna pszenicy zwyczajnej. Zawiera gluten, który nadaje ciastu potrzebną mu kleistość. Bardzo dobrze miesza się z innymi mąkami powodując lekkość wypieków. Mąka razowa nadaje wytrawny smak, stąd doskonała do wypieku pełnoziarnistego pieczywa, do zagęszczania pasztetów warzywnych i strączkowych oraz do wyrobu makaronu razowego. Zaś mąka pszenna chlebowa typ 750 firmy Młyny Wodne zgodnie z nazwą wykorzystywana jest do wypieku chleba, ale także różnych innych wyrobów piekarniczych i cukierniczych.

Przy zakupie mąki ważna jest liczba typu mąki. Podaje ona w miligramach ilość składników mineralnych w 100 gramach mąki. Tak np. typ 450 określa zawartość 0,45%, typ 750 zawartość 0,75%, a typ 2000 zawartość 2,00% substancji mineralnych w mące. Popularnie zawartość substancji mineralnych w mące nazywana jest "zawartością popiołu" lub "popiołem". Wynika to z metody określania zawartości substancji mineralnych. Typ mąki - zawartość popiołu - związana jest bezpośrednio z barwą mąki. Im niższy typ mąki tym barwa mąki jest bielsza, im typ mąki jest wyższy, tym mąka będzie ciemniejsza. Tak więc najjaśniejszą będzie mąka typ 450 a najciemniejszą będzie mąka typ 2000.

W czasie przerobu ziarna na mąkę, otrzymuje się cenny pod względem żywieniowym produkt uboczny - otręby pszenne. Otręby pszenne Bio Avena, Babalscy, Bios są produktem naturalnym otrzymanym z przemiału oczyszczonego ziarna pszenicy.
Zawierają one około 15 % białka, 4 % tłuszczu, 16 % węglowodanów, naturalny błonnik oraz witaminy z grupy A, E i substancje mineralne: fosfor, wapń, potas, magnez. Obecność błonnika wpływa na prawidłową przemianę materii, wspomaga procesy trawienne oraz perystaltykę jelit. Są doskonałym dodatkiem do sera, jogurtów, zup, sosów i sałatek, można je bezpośrednio spożywać popijając np. mlekiem.

Zarodek jest częścią ziarna z której wyrastają kiełki. Zawiera najcenniejsze składniki ziarna. Młyn pszenny uzyskuje ich niewiele. Przy zastosowaniu specjalnych urządzeń można otrzymać co najmniej 1% zarodków. Zarodki pszenne firmy Radix otrzymuje się z dolnej części ziarna pszenicy. W procesie oczyszczania ziarna do produkcji białej mąki zarodki wraz z otrębami są odrzucane, co powoduje, że biała mąka jest pozbawiona najwartościowszych składników. Zarodki pszenne są wspaniałym dodatkiem zarówno do potraw spożywanych na zimno, jak i na gorąco: do twarożków, mleka, jogurtów, koktajli, zup, past do kanapek, surówek warzywnych, deserów, do ciasta naleśnikowego, mas do tortów i ciastek oraz panierek. Można posypywać nimi wiele potraw, zwiększając tym samym zawartość substancji odżywczych w posiłkach.

Płatki pszenne BioAvena powstają w procesie termicznej obróbki parą wodną ziarna, które następnie jest prasowane. Posiadają cenne właściwości nieprzetworzonego ziarna oraz wiele składników odżywczych: białko, błonnik, potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo i witaminy E oraz z grupy B, a równocześnie dają możliwość szybkiego przygotowania pełnowartościowego posiłku. Płatki najlepiej jeść z mlekiem, jogurtem naturalnym, kefirem lub maślanką. Do płatków możnadodać np. garść pestek słonecznika, kilka orzechów, suszone owoce lub owoc świeży. Taki posiłek będzie wtedy pełnowartościowy i idealny np. na śniadanie.

Bulgur firmy Provita sporządzony jestz gotowanych i następnie wysuszonych ziaren zboża, najczęściej pszenicy twardej, często używany w kuchni tureckiej i bliskowschodniej. Jest bardzo pożywny, dzięki czemu z powodzeniem może zastępować kuskus lub ryż. Przez namoczenie w mleku i pokrycie mąką uzyskuje się z niego tradycyjny turecki kuskus. Posiada on niesamowite wartości odżywcze. Ponieważ jest wykonany z całego ziarna pszenicy jest bardzo bogaty w błonnik i dobre węglowodany. Ma niską wartość IG - więc jest wskazany dla osób na diecie cukrzycowej oraz niską zawartość tłuszczy - czyli idealny dla tych dbających o linię. Bulgur jest olbrzymim źródłem witamin, minerałów oraz protein, szczególnie bogaty jest w witaminę B1, fosfor, potas, wapń. Warto wspomnieć o wyjątkowo dużej zawartości kwasu foliowego, który jest niezbędny dla kobiet w ciąży i bardzo zalecany w okresie karmienia piersią.

Pszenica zawiera dużo węglowodanów i mało śluzów. Dlatego łatwo się ją przetwarza i jest lekkostrawna. Olej z zarodków pszenicy ma największą ilość witaminy E spośród olejów.

Pełne ziarno pszenicy jest bardzo dobrym dostarczycielem energii, który oferuje łatwo dostępne węglowodany dla mięśni, nerwów i mózgu. W ten sposób poziom cukru pozostaje na stałym poziomie. To ważne przy słabej trzustce i skłonności do niskiego poziomu cukru. Pszenica daje długo utrzymujące się uczucie sytości. Ziarno zawiera główne substancje budulcowe, jak białka, tłuszcze, witaminy i sole mineralne. Cynk na przykład jest niezbędny dla powstawania wielu enzymów, przy obciążaniu wątroby i korzystny dla regeneracji śluzówki, a także tworzenia i gromadzenia insuliny. Chrom podwyższa wrażliwość komórek na insulinę, a magnez wzmacnia kości przy osteoporozie. Witaminy z grupy B działają regenerująco na nerwy przy depresji, a witamina E przeciwdziała stanom zapalnym. Przy celiakii i innych alergiach nie powinno się jeść pszenicy, ponieważ zawiera ona dużo glutenu.

 

PSZENICA ORKISZ 

Pszenica orkisz jest pierwotnym gatunkiem pszenicy z rodziny wiechlinowatych (Poaceae), której ziarna nawet po wymłóceniu są mocno zamknięte w plewach. Oczyszczanie z plew następuje w młynach wyposażonych w specjalne maszyny młócące do orkiszu. Z powodu niskich plonów i konieczności dodatkowego młócenia pszenica orkiszowa, orkisz zielony i mąka orkiszowa są droższe niż inne zboża.

Orkisz jest często oferowany jako alternatywa do ryżu. Makaron z pszenicy orkiszowej smakuje lepiej niż produkty z pszenicy durum i ma do tego korzystniejsze zestawienie substancji odżywczych.

Makarony pełnoziarniste firmy Niro wyróżniają się charakterystycznym orzechowym smakiem nadając każdej potrawie niepowtarzalny aromat. Wytwarzane ze świeżo zmielonej maki orkiszowej bez dodatku soli i jaj. Ziarno orkiszu mielone jest dzień przed rozpoczęciem produkcji. Makarony występują w postaci: nitek, spaghetti, spirelli, w 3 kolorach: z dodatkiem papryki, szpinaku i kurkumy oraz w postaci wstążek.

Ziarna orkiszu dojrzewają w grubych łupinach, chroniących je przed zanieczyszczeniami. Ziarno orkiszu doskonale nadaje się do kiełkowania, co powoduje, że jest lekkostrawny i jeszcze bardziej podwyższa jego wartości odżywcze. Orkisz można mielić, otrzymując świeżą mąkę potrzebną do wypieków chleba i ciast. Ugotowany i zmiksowany orkisz jest świetną bazą kotletów i past. Mąka zawiera bardzo dużo glutenu i nadaje się doskonale na chleb. Ponieważ białko z orkiszu różni się od tego w pszenicy, orkisz można jeść w dużych ilościach nawet przy stwierdzonej alergii na białko. Mąka orkiszowa razowa typ 2000 firmy Bio Planet jest mąką pełnoziarnistą, tzn. pochodzi z pełnego przemiału całego ziarna pszenicy orkisz. Mąka orkiszowa razowa może być samodzielnie stosowana do wypieku chleba, ciast, ciastek, naleśników, placuszków i klusek. Mąka orkiszowa typ 1850 firmy Babalscy powstaje z mielonego na żarnach ziarna orkiszu. Mąka ta może być również stosowana do wypieku chleba, ciast i ciastek, naleśników i placuszków, do zagęszczania zup i sosów. Mąka orkiszowa o przemiale 700 firmy Radix otrzymywana jest z przemiału oczyszczonych ziaren pszenicy orkisz. Może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi mąkami do wypieku chleba, ciast, ciastek, naleśników, placuszków i klusek.

Kasza orkiszowa otrzymywana jest z obłuszczonego ziarna orkiszu. Ma łagodny i przyjemny smak, jest wyjątkowo pożywna i na długo daje uczucie sytości. Kaszę orkiszową poleca się jako bazę ciepłego śniadania, obiadu lub kolacji, na słodko lub na słono, do zagęszczania zup i potraw jednogarnkowych oraz zmiksowana po ugotowaniu jako składnik puddingów i deserów z dodatkiem np. orzechów i suszonych owoców. Możemy spotkać kaszę orkiszową drobną, średnią i grubą firmy Babalscy oraz krupiczkę orkiszową BIO HARMONIE. Kaszkę najlepiej gotować ok. 20 minut na wodzie lub mleku.

Otręby orkiszowe Bio avena, Babalscy to produkt powstający podczas procesu przemiału orkiszu. W skład otrąb wchodzi w głównej mierze zewnętrzna, najbardziej wartościowa warstwa ziarna, to jest warstwa owocowo nasienna. Otręby orkiszu doskonale smakują z przetworami mlecznymi. Mogą stanowić dodatek do musli, płatków, zup, sałatek i sosów. Polecamy również zastąpienie otrębami części mąki w domowych wypiekach i potrawach mącznych.

Płatki orkiszowe z pełnego przemiału to gniecione ziarna orkiszu. Występują jako płatki orkiszowe Babalscy lub grube i drobniejsze firmy Spielberger. Płatki orkiszowe to doskonała propozycja na codzienne śniadanie. Najlepiej smakują z dodatkiem jogurtu, napoju zbożowego oraz z owocami.

W procesie palenia ziarna orkiszu powstaje kawa orkiszowa grubo mielona Babalscy . Idealna do zdrowych śniadań, czy innych posiłków. Można podawać ją z mlekiem lub śmietanką. Jest dobrą alternatywą dla osób chorujących na nadciśnienie, gdyż nie zawiera kofeiny i nie wywołuje uzależnienia. Rozpuszczalna kawa orkiszowa lub z dodatkiem cykorii z firmy Pro Naturapoprzez swoje właściwości zdrowotne nadaje siędo spożycia także przez dzieci. Kawa orkiszowa jest łatwa do przygotowania, aromatyczna i wyśmienicie smakuje z mlekiem.

Węglowodany zawarte w orkiszu są niezawodnymi dostarczycielami energii, a liczne substancje balastowe pobudzają trawienie. Wysoka zawartość żelaza w orkiszu ma działania krwiotwórcze i wzmacnia układ immunologiczny. Dzięki swojemu dobremu zestawieniu substancji odżywczych orkisz nadaje się na pożywienie przy chorobach przemiany materii, na przykład cukrzycy. Kwas krzemowy wpływa korzystnie na wzrost skóry, włosów i paznokci, poprawia koncentrację; tak korzystne działanie mogą mieć produkty z orkiszu. Orkisz zawiera aminokwas tryptofan, z którego jest zbudowany na przykład hormon snu – melatonina. Przy alergii na pszenice nie powinno się jeść większych ilości orkiszu przez dłuższy czas, ponieważ może dojść do nietolerancji. Przy celiakii (nietolerancji na gluten) nie powinno się jeść orkiszu.

 

PSZENICA PŁASKURKA

Pszenicę płaskurkę powszechnie uprawiały na terenie Europy Środkowej (także i obecnych ziemiach polskich) już pierwsze ludy rolnicze z młodszej epoki kamienia stąd płaskurka jest nazywana podstawowym zbożem chlebowym neolitu. Z kuchni wyparła je pszenica, nie wymagająca długiego łuskania. Obecnie jest to zboże prawie zapomniane, a do tego trudne w uprawie, ponieważ płaskurka, podobnie jak orkisz, jest wrażliwa na środki i nawozy chemiczne. Pszenica płaskurka należy wraz z pszenicą samopszą i orkiszem do tak zwanych pszenic oplewionych, u których z dojrzałych ziaren podczas młocki nie odpadają plewy. Ziarna płaskurki są bardzo bogate w białko i składniki mineralne, co powoduje ciemniejszy niż w wypadku pszenicy odcień mąki. Dzięki mniejszej zawartości węglowodanów, płaskurka może pomóc w ochronie przed cukrzycą typu 2. Uważa się także, że jedząc produkty z płaskurki, zmniejszamy ryzyko zachorowania na nowotwory układu pokarmowego. Ziarna działają rozgrzewająco (wspomagają więc krążenie), ułatwiają trawienie, zwiększają odporność i wydolność. Płaskurkę można przetwarzać na mąki, kasze i makaron. Mąka 1850 z płaskurki firmy Babalscy doskonale nadaje się do wypieku chleba oraz wyrobu makaronów.

 

JĘCZMIEŃ

Jest najstarszym zbożem. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Ponieważ jęczmień dojrzewa już po 110 dniach zasiania, może być zbierany w lecie i w zimie, przy czym odmiana ozima jest wydajniejsza. Jęczmień udaje się dobrze na głębokich, wilgotnych glebach gliniastych. Głównymi producentami jęczmienia są: Rosja, Kanada, Niemcy, Francja, Hiszpania i Ukraina. Jęczmienia używa się w formie krup, kaszy i mąki. Ziarna jęczmienia w przypadku kaszy gruboziarnistej pęczak są polerowane, a w przypadku drobniejszego gatunku tak jak wiejska- ponadto łamane (czyli fachowo – śrutowane).

Kasze jęczmienne są dobrym źródłem witaminy PP (niacyny), która skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia wygląd skóry. Warto je polecić przy kłopotach z cerą oraz hipercholesterolemii. Kasze jęczmienne mają ponadto dużo rozpuszczalnego błonnika, dzięki temu zapobiegają zaparciom, wzdęciom i bólom brzucha towarzyszącym zaburzeniom trawienia. Kasza jęczmienna pęczak lub wiejska firmy Babalscystanowi idealny dodatek do dań mięsnych, wegetariańskich. Wykorzystywana jest do deserów, zup mlecznych, zapiekanek, do nadziewania gołąbków oraz naleśników. Jest nieodzownym składnikiem krupniku oraz pieczeni rzymskiej. Nieugotowaną kaszę dodaje się do mięs w trakcie duszenia.

Płatki jęczmienne Bio Planet powstają w procesie termicznej obróbki parą wodną ziarna, które następnie jest prasowane. Posiadają cenne właściwości pełnego ziarna oraz wiele składników odżywczych: białko, błonnik, potas,fosfor, wapń,, żelazoi witaminy E oraz z grupy B, a równocześnie dają możliwość szybkiego przygotowania pełnowartościowego posiłku.Płatki jęczmienne wykorzystuje się przede wszystkim do zup, ciast, ciastek, chleba. Niekiedy służą do zagęszczania sosów i gulaszy. Są one również składnikiem musli, kleików i lekkich deserów. Stanowią bardzo dobrą i pożywną przekąskę z jogurtem i owocami.

Proponujemy Państwu także produkt firmy Bio Organic Foods MŁODY JĘCZMIEŃ. Jest 100% czystym i enzymatycznie żywym sproszkowanym sokiem z liści młodego jęczmienia.

Ziarna jęczmienia bez plew składają się w około 60 do 70% z węglowodanów. Jęczmień zawiera mało skrobi i glutenu, posiada za to mniejsze jednostki węglowodanowe, takie jak maltoza, rafinoza i sacharoza, które są bardziej lekkostrawne i szybciej uwalniają energię. Jęczmień ma najwyższą zawartość cukru wśród zbóż i dlatego nadaje się do produkcji alkoholu. Zawiera wiele soli mineralnych: potas, magnez, mangan, żelazo, miedź, cynk i fosfor. W 90% znajdują się one w łupinie i owocu. W glutenie znajdują się substancje białkowe o dużej wartości, sole mineralne i dużo witamin z grupy B (B1, B2, B5 i szczególnie dużo B3). Ziarno jęczmienia obok antyutleniającej witaminy E, zawiera także w większych ilościach śluzy posiadające zdolność pęcznienia.

100 gramów jęczmienia pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania na wyżej wymienione sole mineralne. Jęczmień i jego śluzy są dobrze tolerowanym środkiem dietetycznym i leczniczym dla chorych ze schorzeniami żołądka i jelit, a także przy biegunkach. Ponieważ jest ciężkostrawny, powinien być spożywany małymi porcjami i dobrze przeżuty, tak aby dokładnie wymieszał się ze śliną. Magnez jest ważny dla zachowania stabilnych kości. Duże ilości witaminy B3 (niacyny) są potrzebne wszystkim narządom charakteryzującym się wysokim wskaźnikiem przemiany materii, jak na przykład wątroba, serce, nerki, komórki immunologiczne i ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ witamina B3 bierze udział w uwalnianiu energii oraz neutralizuje toksyny. Jest to bardzo korzystne przy wielu chorobach skóry i przemiany materii (poziom cukru i tłuszczów we krwi) oraz przy problemach psychicznych, takich jak nerwowość i bezsenność.

Pełne ziarno jęczmienia może powodować wzdęcia. Przy alergii na gluten nie powinno się jeść pełnego ziarna.

 

OWIES

Owies należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Ziarna owsa siewnego muszą zostać oczyszczone z plew po omłócce. Owies nagi, który może być spożyty bezpośrednio po omłócce, jest rzadko uprawiany. Owies siewny jest wrażliwy na mróz. Udaje się najlepiej w umiarkowanym klimacie z wieloma opadami. Główne tereny uprawne w Europie rozciągają się od Irlandii aż do Uralu, owies uprawia się także w Ameryce Północnej.

Najbardziej znanym produktem na rynku są płatki owsiane, przy których ziarno musi być oczyszczone z plew. Płatki owsiane uzyskuje się z gniecionych ziaren owsa (płatki drobne,delikatne) lub z pełnego przemiału ziaren owsa (płatki grube). Do wyboru mamy 2 rodzaje płatków owsianych: płatki zwykłe (ich wartość odżywcza jest większa dzięki mniejszej obróbce w procesie technologicznym w porównaniu do pozostałych rodzajów) oraz błyskawiczne.  Polecamy państwu płatki owsiane delikatne, drobne i grube firmy Spielberger oraz płatki owsiane Bio drobne i grube firmy Natu. Nadają się do spożycia bez obróbki wstępnej, jak i po namoczeniu lub ugotowaniu. Z kolei płatki błyskawiczne firmy Bios spełniają swoja role w dietach lekkostrawnych, mogą je spożywać osoby mające problemy z uzębieniem, lub po prostu lubiące bardziej rozdrobnione produkty. Można je spożywać jako dodatek do jogurtów, mleka, musli.

Mąka owsiana razowa firmy Bios dodana do mąki pszennej dodaje pieczywu wartości odżywczych a także niepowtarzalny aromat. Mąki owsianej można używać do zagęszczania zup, sosów, do wypieków. Wyrobom dodaje delikatnego, orzechowego aromatu.

Kasza owsiana firmy Babalscy produkowana jest specjalną technologią obróbki niskotemperaturowej. Polecana jest osobom z dolegliwościami układu pokarmowego, gdyż jest lekkostrawna. Jest produktem wysoko-błonnikowym, bogatym w witaminy z grupy B, aminokwasy, sole mineralne, wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Regularne spożywanie kaszy obniża poziom cholesterolu we krwi. Z kaszy owsianej przyrządza się głównie zupy mleczne i desery z owocami. Wykorzystywana jest do zagęszczania sosów oraz zup. Coraz częściej łączy się ją z mielonym mięsem, rybą i serwuje w postaci kotletów, zrazów, klopsów. Dodawana jest także do farszu na pierogi i gołąbki.

Otręby owsiane otrzymuje się przy przemiale owsa na kaszę. Pochodzą z bogatej w błonnik warstwy komórek, znajdujących się bezpośrednio pod łuską. W otrębach owsianych widoczne są jasnobrązowe fragmenty błonnika z białymi i kremowymi śladami skrobi. Polecane są osobom z dolegliwościami układu pokarmowego, gdyż są lekkostrawne i regulują perystaltykę jelit. Stanowią jeden z głównych składników niskokalorycznych diet, ponieważ powodują uczucie sytości. Otręby owsiane najczęściej podawane są z mlekiem, jogurtem, maślanką, kefirem. Stanowią dodatek do pieczywa, musli, ciastek, dietetycznych batonów. Coraz częściej wykorzystuje się je do zagęszczania zup, sosów oraz jako składnik farszów do mięsnych pieczeni.

Makaron owsiany firmy Babalscy jest wyprodukowany z mąki razowej owsianej. Doskonały do sosów, zup, zapiekanek. To pyszny makaron o niezwykle delikatnym smaku.

Owies jest świetnym pożywieniem przy intensywnym wysiłku, ponieważ może doskonale pokryć zwiększone zapotrzebowanie na białko, dzięki rzadkim aminokwasom: izoleucynie, leucynie i lizynie. W ten sposób wpływa na przyrost białka w mięśniach, powstrzymuje zanik mięśni, jednocześnie zapobiegając przedwczesnemu zmęczeniu. Także w okresie wzrostu zapotrzebowanie na aminokwasy jest zwiększone. Dzięki szczególnemu połączeniu substancji balastowych i lecytyny owies jest godny polecenia w leczeniu i profilaktyce stanów zapalnych jelit: substancje balastowe pomagają w wydalaniu niepożądanych, szkodliwych substancji i zarazków. Lecytyna jest główną częścią składową śluzówki jelita. Utrwala ona śluz, tworząc skuteczną barierę ochronną przed toksynami i bakteriami. Witaminy B zawarte w zarodku zapobiegają typowym dla cukrzycy uszkodzeniom nerwów oraz działają uspokajająco w zaburzeniach snu. Kleik owsiany jest sprawdzonym domowym lekiem na dolegliwości przewodu pokarmowego, a także nudności i wymioty, ponieważ substancje śluzowe chronią podrażnione śluzówki. Rozpuszczalna substancja balastowa, pektyna, wiąże trujące substancje przy zespole jelita drażliwego. Ludzie o wrażliwym żołądku powinni namaczać płatki owsiane lub, jeszcze lepiej, spożywać je gotowane jako owsiankę. Pełne ziarno owsa może powodować wzdęcia i nie powinno się go podawać przy stanach zapalnych jelit.

 

ŻYTO

Należące do rodziny wiechlinowatych (Poaceae) żyto lepiej niż pszenica znosi chłodne i wilgotne strefy klimatyczne, dlatego stało się ważnym zbożem chlebowym w Europie Północnej i Wschodniej. Żyto występuje w odmianie jarej i ozimej. Szeroko rozpowszechnione jest pozyskiwanie wódki z ziarna żyta. Poza tym ziarno jest wykorzystywane do wyrobu mąki i kaszy. Śluzy w życie sprawiają, że molekuły glutenu nie mogą stworzyć kleistej siatki glutenowej zdolnej do „zatrzymywania gazów w cieście”, dlatego wyroby piekarnicze z mąki żytniej nie są tak „napowietrzone” jak wypieki z mąki pszennej. Te substancje śluzowe wiążą wodę dłużej niż gluten pszenicy, dlatego chleb żytni dłużej zachowuje świeżość.

Mąka żytnia typ 2000 firmy Bios, Babalscy jest mąką pełnoziarnistą, tzn. pochodzi z pełnego przemiału całego ziarna żyta. Mąka żytnia nadaje wypiekom bardzo wytrawny charakterystyczny posmak. Mąka ta polecana jest do wypieków ciemnego chleba żytniego, pieczywa mieszanego, ciasta makaronowego, do przyrządzania zakwasu na żur oraz do zagęszczania pasztetów warzywnych. Mąka żytnia typ 960 firmy Bio Planet powstaje w wyniku przemiału oczyszczonego ziarna żyta. Mąka o tym przemiale bardzo dobrze miesza się z innymi mąkami nadając lekkości. Nadaje się do wypieków ciemnego chleba żytniego, pieczywa mieszanego, ciast, ciasteczek, spodów do pizzy, ciasta makaronowego oraz do przyrządzania zakwasu na żur. Mąka żytnia chlebowa typ 720 firmy Młyny Wodne charakteryzuje się jasno szaro-brązowym kolorem z widocznymi ciemniejszymi drobinkami pozostałymi po zmieleniu zboża. Nie posiada charakterystycznego zapachu. Powstaje w wyniku rozdrobnienia całych ziarniaków żyta. Otrzymana mąka nie jest przesiewana, dzięki czemu zawiera śladowe ilości otrębów i zarodków. W porównaniu do mąki pszennej zawiera więcej błonnika, minerałów i przeciwutleniaczy. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do wypieku chleba żytniego. Można dodawać ją także do pieczywa mieszanego, ciast, ciasteczek, spodów do pizzy, przygotowania zakwasu na żur oraz wygniatania makaronu.

Makaron razowy żytni firmy Babalscy wytwarza się z mąki razowej z pełnego przemiału typ 2000, bez dodatku jaj i soli. Charakteryzuje się ciemną, brązową barwą. Gotuje się go o kilka minut dłużej niż makaron z białej mąki. Powinien być miękki, ale nierozgotowany. Zawiera znaczne ilości błonnika, witamin, składników mineralnych. Makaron razowy można podawać jako dodatek do dań głównych: zup, sosów, zapiekanek także do sałatek i dań warzywnych. Może być serwowany zarówno na ciepło jak i na zimno. Dobrze smakuje ze słonymi dodatkami. Rzadko podawany jest do słodkich sosów i owoców, ze względu na swój lekko kwaskowy smak.

Płatki żytnie firmy Bio Planet uzyskuje się z gniecionych ziaren żyta. Zawierają dużo błonnika pokarmowego. Regularne ich spożywanie wspomaga prawidłowy proces budowy tkanki mięśniowej, naczyń krwionośnych, włosów, paznokci i skóry. Korzystnie wpływają na układ pokarmowy oraz pracę wątroby. Prażone płatki są jednym ze składników musli, dietetycznych ciastek, batonów, pieczywa, racuchów, placków. Można stosować je do jako zagęszczania zup, kremów oraz sosów. Coraz częściej łączy się je z mielonym mięsem, rybą i serwuje w postaci kotletów, zrazów, klopsów. Stanowią bardzo dobrą przekąskę z dowolnym jogurtem i owocami.

Otręby żytnie firmy Bios , to produkt powstający podczas procesu przemiału żyta. Pochodzą z bogatej w błonnik warstwy komórek, znajdujących się bezpośrednio pod łuską. Poza tym zawierają dużo fosforu, żelaza i magnezu. Polecane są osobom z dolegliwościami układu pokarmowego, gdyż są lekkostrawne. Regulują perystaltykę jelit. Stanowią jeden z głównych składników niskokalorycznych diet, ponieważ powodują uczucie sytości. Otręby żytnie doskonale smakują z przetworami mlecznymi. Polecane są również, jako dodatek do zup, sałatek i sosów. Wykorzystywane są także do pieczenia domowego chleba, bułek, ciast, ciasteczek.

Żyto zawiera przede wszystkim węglowodany (skrobia), substancje balastowe i śluzy, między innymi pektynę, które mają dobry wpływ na florę jelitową. Żyto zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, które mają duże znaczenie dla budowy i wzrostu komórek. Występuje w nim także albumina i globulina – nawet dwukrotnie więcej niż w pszenicy. Ziarno żyta dostarcza także większe ilości aktywizujących przemianę materii witamin z grupy B i ważnych soli mineralnych, takich jak: wapń, potas, cynk, chrom i magnez. Zakwaszone ciasto chleba żytniego zawiera kwasy, które są dobre dla flory bakteryjnej i zakwaszają jelito grube. To z kolei zabezpiecza jelito przed bakteriami gnilnymi, które powodują powstawanie gazów o nieprzyjemnym zapachu. Określone kwasy fermentacyjne są także substancjami odżywczymi dla śluzówki jelita grubego, którego prawidłowe funkcjonowanie zapewniają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Przy wrażliwych jelitach i skłonności do zaparć substancje balastowe powiększają objętość stolca, wspomagają ochronę jelit i powodują lekkie podniesienie poziomu cukru. Tym samym skraca się czas pasażu jelitowego i stolec ma krótszy kontakt ze śluzówką jelita. Albumina i globulina transportują substancje rozpuszczalne w wodzie lub tłuszczach we krwi. Są częściami składowymi białka budulcowego mięśni i mają swój udział w budowaniu przeciwciał układu immunologicznego. Żyto zawiera lignany, które w jelicie są przekształcone w estrogeny, pomocne przy dolegliwościach okresu menopauzy i chronią przed rakiem. Cynk w życie działa regenerująco na śluzówkę. Chrom jest pomocny przy cukrzycy, podwyższając wrażliwość komórek na insulinę. Przy celiakii nie powinno się jeść żyta, ponieważ zawiera ono gluten.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi produktami, które zawierają w swoim składzie wyżej wymienione zboża.

Zapraszamy na zakupy!

Bestsellery

Nowości