Łagodzenie objawów Alergii z naturalną żywnością

Wiosna to jedna z najbardziej wyczekiwanych pór roku. Pojawiające się coraz częściej słońce zachęca do aktywności na zewnątrz, drzewa i krzewy w końcu się zielenią, a pierwsze kwitnące kwiaty zachwycają swoim widokiem.

Niestety ten piękny czas jest równocześnie najtrudniejszym okresem dla osób, które są alergikami. Badanie pokazują, że z powodu uczulenia na pyłki roślin cierpi prawie 20% Europejczyków, a liczba ta cały czas wzrasta.

Alergia na wiosnę zwykle skłania do wizyty u lekarza alergologa, który poprzez dokładny wywiad i wykluczenie innych chorób zaproponuje dalsze odpowiednie działanie. Najważniejsze jest znalezienie źródła dręczących nas objawów takich jak swędzenie oczu, katar czy co gorsza problemy astmatyczne. Można jednak wspomóc organizm w walce z objawami alergii stosując to co natura dała nam najlepszego w postaci wyciągów z roślin działających antyalergicznie.

Jakie rośliny wykazują pozytywny wpływ na objawy alergii?

Pierwszą z takich roślin, wykazujących dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu walczącego z alergią jest czarnuszka. Wiele badań klinicznych wskazuje na to, że regularne stosowanie olej z czarnuszki znacznie zmniejszało objawy kliniczne u pacjentów, którzy mają stwierdzone uczulenie na pyłki roślin. Chorzy na astmę wykazywali poprawę wydolności płuc oraz ustanie świszczącego oddechu. Olej z czarnuszki posiada bardzo wyrazisty smak, dlatego też dla tych, którzy nie potrafią go pić, alternatywą może być Olej z czarnuszki w kapsułkach. Produkt ten jednak będzie wykazywał słabsze działanie niż świeży olej.

Osoby, które często zmagają się z infekcjami górnych dróg oddechowych i astmą indukowaną przez alergię, potrzebują dużo większej dawki witaminy C. Objawy alergii mogą ukoić papryka czy owoce cytrusowe. Dużą zawartość witaminy C możemy znaleźć również w wyciągach z dzikiej róży albo aceroli. Jeśli nie wykazujemy uczuleń na produkty pszczele, możemy skorzystać również z pozytywnego działania pyłku pszczelego, który obniża reakcję zapalną. Produkt ten dostępny jest w każdym dobrym sklepie ze zdrową żywnością lub sklepie zielarskim.

Wparciem w walce z alergią mogą być również takie zioła jak łopian, mniszek lekarski i jeżówka. Zioła te dostępne są w formie herbatek do zaparzania, natomiast jeżówkę można również przyjmować w formie syropu, wyciągu oraz kapsułek. Dobrym rozwiązaniem są również gotowe mieszanki ziołowe dostępne w formie ekspresowej do zaparzania jak np. herbatka Alergofix od Herbapol.

Kolejną z roślin wspomagających koszmar alergików jest pachnotka zwyczajna. Poprzez zawartość polifenoli, skoncentrowany ekstrakt z ziaren pachnotki posiada szerokie działanie na hamowanie wyrzutu histaminy i normalizację nadmiernej u alergików produkcji IgE (immunoglobulin typu E ), które są odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego. Jednym z preparatów, który zawiera wyciągi z tej rośliny jest Alergocaps od Herbapol.

Alergiczny nieżyt nosa i inne dolegliwości związane z zatokami

Alergiczny nieżyt nosa to stan zapalny błon śluzowych nosa i zatok to uciążliwa dolegliwość wywołana przez przeciwciała IgE, które wytwarzane są przez organizm przeciwko swoistym alergenom. W zależności co jest czynnikiem wywołującym alergie, walka z katarem może być sezonowa (gdy alergenem są pyłki) lub całoroczna (gdy alergenem są roztocza). Aby dodatkowo nie podrażniać śluzówki nosa najlepiej stosować naturalne preparaty wspomagające udrożnienie zatkanego nosa, problemy z zatokami czy zmniejszające wyciek z nosa. Z pomocą przychodzi skoncentrowany spray Fitonasal od Aboca, który jest preparatem udrażniającym o działaniu ochronnym i regenerującym może być stosowany przez dłuższy czas już od 6 r.ż. Posiada on naturalny kompleks molekularny tanin i flawonoidów. 

Zapalenie zatok może dotknąć każdego, często jest to również skutek reakcji na swoiste alergeny. Wiążą się z tym niestety bardzo nieprzyjemne dolegliwości w postaci bólu głowy czy wciąż zatkanego nosa. Wsparciem w tym okresie mogą być również zioła, najlepiej w postaci kapsułek zawierających skoncentrowane wyciągi z werbeny, andographis, dziewanny czy gorczyki. Sinugrip Zatoki to preparat, który bardzo dobrze sprawdza się zarówno w okresie walki z zapaleniem zatok jak i przeziębieniem.

Wykorzystaj moc natury 

Wiosna to piękny czas, kiedy wszystko budzi się do życia i częściej chcemy korzystać z przebywania na łonie natury. Dla alergików nie jest to przyjemny czas, ale jak widać natura daje nam również duże wsparcie, dlatego warto z niego korzystać bo Zdrowie bierze się z natury.